Pomieszczenia

Planowy wybór oświetlenia dla każdego pomieszczenia w domu

Wszystkie pomieszczenia w domu lub mieszkaniu powinny być, w zależności od ich funkcji, odpowiednio oświetlone - czy to łazienka, kuchnia, salon czy nawet jeżeli chodzi o oświetlenie garażu. Odpowiednie oświetlenie staje się coraz bardziej istotną wartością dla wielu ludzi, a nawet dla nauki. Rodzaj oświetlenia wpływa nie tylko na samopoczucie, ale także na zdrowie. Aktualnie nie jest już wystarczalne zwyczajne połączenie oświetlenia sufitowego ze stołowym. W trosce o jakość życia jest zalecana dość oryginalna koncepcja oświetlenia dla każdego pokoju.

Odpowiednie oświetlenie każdego pomieszczenia domu

Oświetlenie może być podzielone na kategorie szczegółowego lub ogólnego oświetlenia, całej przestrzeni lub strefowego oświetlenia - w większości pokoi trzeba mieć więcej źródeł światła w celu uzyskania harmonijnego oświetlenia. Należy unikać rażących lamp pokojowych, jak również dużych kontrastów światła. Konstrukcja oświetlenia powinna współgrać z dywanami, podłogami i ścianami.

Oświetlenie łazienki

Oprócz podstawowego oświetlenia łazienki, które zapewniają lampy sufitowe i ścienne, bardzo przydatne może być również oświetlenie luster nad umywalką. Tylko w ten sposób można zobaczyć każdy szczegół podczas nakładania makijażu czy golenia. Jednym z popularnych rozwiązań jest połączenie dwóch bocznych kinkietów z reflektorami LED na suficie. Większość lamp łazienkowych musi posiadać wysoki stopień ochrony IP. Pierwsza cyfra kodu IP odnosi się do ochrony przed wnikaniem ciał stałych o różnych średnicach, druga cyfra oznacza ochronę przed wilgocią, która jest spowodowana przez pryskanie wody.

Parkiety podłogowe, korytarze i schody

Jeżeli w Twoim domu masz położony parkiet, wystarczy, że wyposażysz te pomieszczenia w jasne, ale nierażące oświetlenie. Dla najlepszego możliwego przeglądania się w lustrach, jest wskazane aby garderoby i lustra w korytarzach i przedsionkach wyposażyć w dodatkowe lampy. Przejścia pomiędzy pomieszczeniami w domu muszą być dobrze oświetlone, które minimalizuje ryzyko wypadków - długie schody powinny być oświetlone za pomocą kilku lamp tak, aby światło padało ze szczytu schodów. Korytarze są często oświetlone przez lampy sufitowe, lecz także kinkiety i lampy wiszące oferują doskonałą pomoc. Do ulubionych lamp korytarzowych należą przykryte kinkiety, które rozpraszają światło w formie wachlarza.

Oświetlenie kuchni

Do podstawowego oświetlenia kuchni należą reflektory wpuszczane. Aby gotowanie przebiegało bezproblemowo, oświetlenie przez reflektory LED jest wprost idealne. Reflektory LED tworzą jednolite światło nad piecem i płytą kuchenną. Odpowiednie oświetlenie wewnątrz szafek kuchennych ma również bardzo dużo zalet. Czy stół jadalny znajduje się w kuchni lub salonie, na zawsze miłą atmosferę podczas jedzenia ma wpływ funkcja ściemniania lamp wiszących. Dopiero za pośrednictwem odpowiednich lamp kuchennych, kuchnia stanie się pomieszczeniem, w którym wszyscy są zadowoleni i chętnie spędzają czas!

Oświetlenie salonu

W zależności od wielkości i wyposażenia salonu, należy w nim usytuować od trzech do pięciu lamp, aby zapewnić idealne oświetlenie salonu. Zazwyczaj oświetlenie podstawowe salonu stanowi centralna lampa sufitowa. Atrakcyjne są również lampy wiszące z abażurem, które rozpraszają światło na cały salon. Aby uzyskać dodatkowe oświetlenie pośrednie można na bokach umieścić lampy stojące lub kinkiety. Podświetlane witryny, oświetlenie dekoracyjne czy kinkiety LED mogą przyczynić się do zrelaksowania przy tym świetle. Twój salon stanie się jeszcze bardziej przytulny, jeżeli wyposażysz go w lampy z funkcją ściemniania.

Oświetlenie sypialni

Jako przestrzeń, w której możemy odpocząć, sypialnia wymaga szczególnie przyjemnego i miękkiego oświetlenia. Ponadto, powinno być też możliwe jasne oświetlenie sypialni. Dlatego też zalecamy w centralnym miejscu zamontowanie wiszącej lub sufitowej lampy z funkcją ściemniania. Równomiernie rozproszone światło może być również wytwarzane przez lampy ścienne. Stojące lampy LED z funkcją ściemniania lub halogeny zapewniają dodatkowe oświetlenie, w wyniku czego można nawet czytać w łóżku.

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Idealne oświetlenia pokoju dziecięcego tworzy połączenie ciepłego światła lampy wiszącej z jasnym światłem lampy biurkowej oraz pośredniego światła z funkcją ściemniania. Lampy LED nadają się najbardziej do pokoju dziecięcego, ponieważ nie wydzielają one zbyt dużo ciepła, a zatem nie są bezpośrednim źródłem niebezpieczeństwa.

Oświetlenie pokoju biurowego

Miejsce pracy powinno być dość równomiernie oświetlone, ale też światło powinno padać głównie z jednej strony. Idealnie byłoby gdyby było możliwe dużo jaśniejsze oświetlenie pomieszczenia biurowego niż np. salonu czy oświetlenie jadalni. Barwa światła może być również w tym przypadku kluczowa: biel światła dziennego wspiera koncentrację, dlatego też wybór oświetlenia biurowego i przemysłowego pełni bardzo ważną rolę.